Haber

İsrail adına çalışan terör örgütü İran’da yakalandı

İran’ın çeşitli vilayetlerinde düzenlenen operasyonlarda İsrail adına çalıştığı iddia edilen büyük bir “terör şebekesinin” yakalandığı bildirildi.

İran resmi ajansı IRNA’ya göre, İstihbarat Bakanlığı söz konusu operasyonlarla ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada, Tahran, Kirman, İsfahan, Kürdistan, Kohgiluye-Buyer Ahmed ve Mazenderan vilayetlerinde çok sayıda sabotaj eylemi gerçekleştirmeyi planlayan “büyük terör şebekesi” üyelerinin tespit edilerek yakalandığı kaydedildi.

Yakalanan şahısların “İsrail’de faaliyet gösteren, Danimarka ve Hollanda merkezli terör örgütleri” tarafından finanse edildiği ileri sürülen açıklamada, bomba, pompalı tüfek ve ateşsiz silahların üretiminde kullanılan teçhizat ile 43 adet el yapımı bombanın ele geçirildiği ve bunlardan 20 adedinin fırlatma kabiliyetine sahip olduğu belirtildi.

İstihbarat Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, bu şahısların Muharrem törenlerinin yapıldığı alanlar, toplanma yerleri, akaryakıt istasyonları ve elektrik direkleri gibi çeşitli yerlere saldırı planladıkları belirtildi.

Ayrıca gözaltına alınan şebeke üyelerinin daha önce birçok eylemde bulunduğu, eylemlerin görüntülerini ABD ve Avrupa merkezli medyaya gönderdikleri belirtildi.

Açıklamada, “terörist grubun” adı veya kaç kişinin yakalandığı belirtilmedi.

İran Devrim Muhafızları Ordusu, dün 4 kişilik bir “terör grubu”nun yakalandığını duyurdu.

Yasuc Devrim ve Kohgiluye-Buyer Ahmed eyaleti Başsavcısı Seyyid Ali Melekhüseyni de söz konusu şahısların ülkede terör örgütü sayılan Halkın Mücahitleri Örgütü ile irtibatlı olduklarını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu