Haber

Bülent Ersoy’un İstek Üzerine Göğüslerini Açtıktan Sonra Yaşananların Ayrıntılı Anatomisi

Dergi arşivimiz ilginç olaylarla dolu. Bunlardan biri de 1980 tarihli bir ‘striptiz’ hikayesi. İzleyiciler tarafından merak edilen Bülent Ersoy’un yeni vücuduna adım adım giderken nasıl göğüs açtığını ve sonrasında yaşananları anlatıyoruz.

Şimdi sizi Türkiye’de hem tabloid hem de toplumsal ve siyasi olayların yaşandığı 80’li yılların başlarına götüreceğiz. Ege’nin gözbebeği İzmir’in efsane fuar alanı burası.

İzmir Fuarı öyle bir yer ki, içindeki lunapark gibi eğlence alanlarını geçersek, yıllardır ülkenin en ünlü şarkıcılarının sahne aldığı gazinoya ev sahipliği yapmıştır.

Her sezon şampiyonlar ligi gibi takımları ağırlayan Fuarın vazgeçilmezlerinden biri de tabii ki Bülent Ersoy oldu.

O dönem Ersoy’a geçiş operasyonu henüz tamamlanmamıştı. Ancak hem güçlü sesi hem de sahnede insanların “eşcinsel şarkıcıları görme merakı” nedeniyle şüphesiz en çok ilgi çeken isimlerden biri oldu.

Geçiş operasyonu tamamlanmadı evet ama hormon tedavisine çoktan başlamıştı. Bu nedenle göğüsleri giderek daha belirgin hale geliyordu.

Magazin basını bu değişikliği kamuoyuna anlatmaktan çekinmedi. Herkesin merakı gittikçe alevlenmeye başladı.

Bülent Ersoy’un 1980 yılındaki Panayır sahnesi halk tarafından giderek daha fazla ilgiyle karşılanmaya başlandı. Kumarhane sahibi, “Adı Bülent olanlar konseri ücretsiz izleyecek” deyince kalabalık daha da arttı.

Bülent Ersoy’un sahneye çıkmasının ardından bir süre konser salonunu dolduran seyirciler hep bir ağızdan “Bülent yenileri göster” ve “Aç, aç, aç!” Neşelendiğinizde olur.

Diva tereddüt etmeden elbisesini aşağı indirir ve seyirciye yeni kazandığı göğüslerini gösterir. Bu olaydan sonra bire bir gazete bu kez “rezalet” manşetiyle çıktı.

Bu göğüs açma olayıyla ilgili bir başka rivayet de Ersoy’un alt kadrosunda bulunan Müjde Ar’a “Müjde hanımındaysa bunlar bende de var” demesidir.

Bu küçük striptizin ardından İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, Bülent Ersoy hakkında “yasaya ve görgü kurallarına aykırı hareket ettiği” gerekçesiyle soruşturma başlatır.

www.gazetemag.com

Soruşturma kapsamında evine gelen hakime hakaret eden Ersoy, tutuklanarak Buca Cezaevi’ne gönderildi ve 45 gün hapis cezasına çarptırıldı. Bu arada Türkiye’de 80’ler darbesi yaşanıyor.

Bülent Ersoy dahil tüm transların performans sergilemesi yasaklanınca Ersoy uzun süre yurt dışına çıkar. Bu arada 1981 yılında Londra’da geçiş ameliyatı yaparak istediği vücuda kavuştu.

Nihayet 1988 yılı başında Özal hükümeti Bülent Ersoy ve diğer sanatçıların sahneye çıkma yasağını kaldırdı ve Ersoy boş günlerine kavuştu.

Bülent Ersoy, yıllar sonra katıldığı bir programda Kenan Cihan ve darbe hükümeti ile ilgili şu sözleri söyleyerek konuyu sonlandırdı.

‘Sandalyeye oturacaksın ve ayağa kalkmadan şarkı söyleyeceksin. Oturursam ne olur? Ben yine Bülent Ersoy’um. Bana eziyet ettiği 8 yıldan sonra prestijimi geri aldım. Bu bir diktatörlük değilse nedir? Allah bunu affeder mi? Cenâb-ı Hak ona yeryüzünde yaşarken cehennemi verdi. İtibarı elinden alındı. Derseniz kul olarak hakkınızı helal eder misiniz? Hiç düşünmeden hakkımı asla ama asla vermem. Ben de ona şefaat istemiyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu