Haber

Bakan Göktaş’tan süresiz nafaka açıklaması

Ankara’da gazetecilerle buluşma Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaşgündemle ilgili açıklamalarda bulundu. Süresiz nafaka başvurusuBakan Göktaş’ı eleştiren, sayılı yasaya 6284ilgili açıklamalarda da bulundu.

DEĞİŞİM 6284 SÖZ KONUSU DEĞİLDİR

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun söz konusu değil. Ancak süresiz nafaka uygulamasını eleştiren ve akademide hakim ve savcılara bu konuda eğitim verilmesi gerektiğini belirten Göktaş, şunları söyledi: “Nafakanın adil olduğunu düşünmüyorum”söz konusu.

“KALICI UYUM KABUL EDİLEMEZ”

Binlerce mağduru olan süresiz nafaka uygulamasına değinen Bakan Göktaş, bu uygulamanın kabul edilemez olduğunu söyledi. Bakan Göktaş, “Öte yandan karardan kaynaklanan bir takım mağduriyetler varsa bunları da halletmek gerekiyor. Süresiz nafaka konusunu da önemsiyorum. 1990’lı yıllarda evlenen insanlar var. Süresiz nafaka ödenmesi kabul edilemez. O yüzden bu konuyu da ele almak ve dikkate almak gerekiyor, bir mağduriyet varsa mutlaka giderilmelidir. Diğer bakanlıklarımızla da bu konuda çalışmayı hedefliyoruz.‘ diye ilan etti.

“DERS OLARAK VERİLDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM”

Bakanlığın ‘Aile’ Bakanlığı Herkesin yanında olduğunu ve herkesin yanında olacaklarını vurgulayan Bakan Göktaş, mağdur olan erkeklerin yanında olacaklarını ifade etti. Süresiz nafaka uygulamasının adil olmadığını söyleyen Göktaş, şöyle konuştu: “Bu durum gerçekten değerli bir şekilde ele alınmamalı. Süresiz nafaka size göre adil mi? Açıkça sormak istiyorum. Doğal olarak mesela uygulamadan kaynaklandı. Dolayısıyla biz Adalet Bakanımızla görüştüğümüzde biz Bu nafaka meselesini, 6284 sayılı nafaka meselesini ve bakanlığımızı ilgilendiren boyutlarını ele aldıklarını belirterek, “Adalet Akademisi’nde ders olarak verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bence değerli. Hakimler ve savcılar bu konuyu Adalet Akademisi’nde özel ders olarak ele alabilirler. Yasa değişmeyecek.”terimleri kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu